Cesta z města 2020

OSVĚDČENÝ URYCHLOVAČ NA VAŠÍ CESTĚ K POZEMKU A PŘÍRODNÍMU BYDLENÍ

 17.-19.4. 2020, Jindřichovice pod Smrkem, začátek v 18h, konec ve 14h.

 

PRO KOHO

 • pro lidi, kteří přemýšlejí o změně v životě, chtějí žít více v přírodě, mimo město,
 • zajímá je, jak sehnat pozemek, jak najít své místo, jak najít svůj ideál bydlení.
 • láká je pěstování vlastního jídla, permakultura, soběstačnost, ekologické bydlení
 • případně žití v komunitě, alternativní vzdělávání

a zároveň

 1. CHTĚJÍ UŠETŘIT ČAS, PENÍZE A ZBYTEČNÉ ILUZE
 2. A NAJÍT SI TO, CO JE PRO NĚ TO PRAVÉ

 

CO JE SEMINÁŘ CESTA Z MĚSTA

praktický a uzemněný kurz v inspirativním prostředí a pestré skupině. Během víkendu:

 • objevíte širokou škálu možností, jak uchopit svou touhu po přírodním životě,
 • pochopíte lépe svou vlastní situaci, vaše možnosti,
 • rozlišíte skutečné potřeby a přání od iluzí
 • dostanete praktické tipy na hledání pozemku a na možnosti ekologického bydlení
 • vytvoříte svou vlastní vizi
 • zasadíte ji do kontextu dalších životních oblastí: partnerství, rodina, děti, vzdělání, obživa, zájmy…
 • získáte inspiraci, zrcadlo a zpětnou vazbu od nás i od skupiny
 • ujasníte si konkrétně další kroky na vaší cestě

 

CO ZAŽIJETE

 • inspirativní lidi a příjemné prostředí
 • čas na sebe/čas na vás dva
 • diskuse, tříbení, malování, tvoření, hraní, naslouchání… a také jídlo, snění a spaní.
 • otázky, otázky, otázky… odpovědi, odpovědi, odpovědi 🙂

 

CO ZNAMENÁ, ŽE UŠETŘÍTE ČAS, PENÍZE A ILUZE?

My jsme hledali dlouhé roky, absolvovali spousty seminářů, zkoušeli různé projekty: Některé byly úspěšnější, jiné ne. Nemusíte udělat stejné chyby, nemusíte jít oklikou. Nemusíte investovat do „projektu“, ve kterém utopíte peníze i své vztahy.

 • Běžně to mohou být desítky až stovky tisíc, ale víme, že jsme pomohli ušetřit i 7 milionů.
 • Jsou účastníci, kteří se do roka od kurzu stěhovali na nový pozemek. A jsou i tací, kteří přijeli s vizí velké změny a odjeli s tím, že jim v životě stačí udělat jen drobné změny ke spokojenosti.

 

CHCI SE PŘIHLÁSIT: pište na zdenka.doubravka@centrum.cz nebo volejte 608 522 279

 

PŘÍBĚH KURZU

Vykročili jsme na cestu cca před 20 lety, kde jsme se věnovali zážitkové pedagogice, přírodní výchově, ekologické výchově.  Po škole jsme měli možnost strávit rok v USA, obklopeni lesy a následně půl roku ve stanu v Jižní Africe. Obojí se spojení s vedením programů pro místní mládež. Poznali jsme různé komunity, začali se zajímat o permakulturu, rodové statky a rodové osady, domácí a komunitní vzdělávání. Absolvovali semináře, byli součástí skupin, tvořících projekt osady. V každém místě a projektu jsme získali nějaké zkušenosti, až jsme si našli vlastní 3ha pozemek, na kterém vznikl „Svobodný domek“ – lehký, přírodní, s ostrovním systémem. Osud nás odvál a nyní jsme rok na 1ha pozemku a tvoříme novou permakulturní zahradu.

Během těchto let jsme získávali vlastní zkušenosti, učili se, dělali chyby (a stále se učíme a děláme chyby :)). Zdenka se více zabývala environmentální výchovou, absolvovala  certifikovaný permakulturní kurz PDC, Petr se věnuje lektorské práci a koučováním lidí, a k tomu tvořením pohádek pro děti a moderováním akcí.

Náš projekt Svobodného domku přitáhl na návštěvy spousty lidí. Slyšeli jsme množství příběhů. Jiné příběhy jsme měli možnost sledovat po několik let. Vždycky jsme fandili těm, kterým se to povedlo a želeli těch, kteří něco přepálili, nezvládli a skončili v dluzích nebo v rozvodu. Občas se na nás někdo obrátil s otázkou nebo mluvil o svých vizích. Tu jsme začali vnímat, že hodně lidí je ve stavu, kde jsme my byli na začátku – nemají informace ani zkušenosti a chtějí se do něčeho nadšeně vrhnout.  Na jedné straně jsme potkávali lidi, kteří byli naivně nadšení a potřebovali objevit souvislosti. Na druhé straně byli lidi, kteří chtěli a měli strachy a vnitřní překážky a těm jsme chtěli pomoct vzlétnout.

Postupně jsme tak začali dělat přednášky a postupně se vyvinul víkendový kurz. Ohlasy byly skvělé, pokroky lidí taky, tak v kurzech pokračujeme. Nyní, po odmlce způsobené stěhováním a zabydlováním, otevíráme další víkendovku. Původní název „Urychlovač snů pro přírodní bydlení“ jsme nyní zkrátili na „Cesta z města“.

V tomto kurzu dostaneš vše z našich zkušeností a znalostí v kostce! 

IMG_27462

Není přitom důležité, co jsme si vybrali my. Díky naším zkušenostem Ti ale pomůžeme rychle najít cestu k ujasnění toho, co je pro Tebe to pravé. Zbavíš se iluzí, srovnáš si myšlenky, ušetříš spoustu času i peněz za zbytečné chyby, nemusíš jezdit na 10 různých míst a sbírat informace po částech. Stejně je to nejvíce o Tobě.

Je hodně možností, jak přírodní život uchopit. Je ale také hodně iluzí a omylů, díky kterým lidi zbytečně přijdou o čas, peníze, vztahy a svého snu se vzdají. Nám se přírodní život líbí, a proto chceme pomoct i druhým, aby si ten svůj sen splnili ke své spokojenosti.

Po tomto kurzu budete mít jasno v tom, co nechcete a co chcete. Co se pro vás hodí a co ne. A budete vědět, jak dál.

místo: Jindřichovice pod Smrkem

Kurz proběhne u nás doma a na našem hektarovém pozemku. Na spaní bude k dispozici  týpí, místa na stany, 1 karavan, matrace uvnitř. Sociální zázemí tvoří sprcha, vnitřní a venkovní kompostovací záchod. Součástí je pestrá vegetariánská strava.

Komfortnější ubytování přednostně nabídneme lidem s „větší potřebou“, např. zdraví nebo malé děti). Účast s dětmi je možná (s vědomím, že rodiče nesou zodpovědnost za jejich bezpečnost a za to, aby nerušily skupinu). Účast zvířat nedoporučujeme – když tak po osobní dohodě.

 

 Cena: 

Zmínili jsme, že ušetříte minimálně desetitisíce a měsíce až roky hledání.  Přesto chceme  zachovat dostupnou cenu + slevu pro páry a slevu pro brzké přihlášky.

Základní cena     4200 Kč

včetně jídla a ubytování.

 • sleva pro páry: 3700 Kč na osobu.
 • přihlášky zaplacené do 10.3.2020 = 3700Kč. (slevy se nesčítají)

Cena zahrnuje přípravu a vedení programu, materiál na aktivity, ubytování a jídlo, servis zázemí a organizační náklady. A taky daně – hurá na ně! 🙂

Uzávěrka přihlášek do 10.4.! (ale kdo dřív přijde, ten dřív kurz) – kapacita je 12 účastníků.

Pestrá vegetariánská strava zahrnuje 2x snídani, oběd a večeři.

Začátek v 18h večeří, konec po obědě ve 14h (Pokud si budete chtít užít hezkého okolí, můžete klidně přijet dřív a odjet později.)

 

PŘIHLÁŠKY a dotazy: pište na

zdenka.doubravka@centrum.cz nebo volejte 608 522 279

 

Recenze

Silvia Doušová: Seminář byl moc příjemný a uvolněný s jasným vedením a strukturou – pro mě bylo až překvapivé, jak konkrétní a detailní věci se stihly probrat.

Jakub: Můžeš si ujasnit svoji vizi ohledně bydlení a života blíž k přírodě. Je tam moc příjemná atmosféra, krásní lidé a velká otevřenost.

Michal: Praktický, motivační seminář, s nohama na zemi, ukazující pohled ze všech stran. Vedení – vyhovoval mi způsob, místo, kombinace her, aktivit, povídání. 

Petra Pejcharová: Na seminář jsem přijížděla se zvědavostí a strachem, co se bude dít a odjíždím s pocitem spokojenosti a klidu. Příjemné prostředí a krásně otevřený přístup Petra a Zdenky mne utvrdil v tom, že rodina může žít v harmonii, dokáže překonat kdejaký problém, když oba chtějí. Neuvěřitelně se mi rozšířily obzory, jakým způsobem se dá žít. Děkuji mockrát. 

Petr Jelínek: Řekl bych, že seminář je jak pro lidi, kteří jsou rozhodnutí žít v přírodě, tak pro lidi, kteří teprve hledají různé způsoby životního stylu a svoji cestu vůbec. Oceňuju prostředí rodinného domu a okolí. Líbí se mi střídání práce ve skupině, v malých skupinkách a individuální práce. Líbí se mi, jak jste měli seminář připravený, jak jste otevření ve sdílení zkušeností a jak respektujete lidi, kteří to mají jinak.